Cukier w moczu jest zjawiskiem odstępującym od normy. Zdrowy organizm filtruje krew w nerkach, a następnie absorbuje z powrotem całą glukozę z moczu. Jeśli cukier w moczu przekracza określoną wartość, to jest to objaw cukrzycy lub innego zaburzenia metabolicznego. Zjawisko obecności cukru w moczu nazywa się glikozurią.
Cukier w moczu – normy
Glikozuria, czyli cukier w moczu występuje, gdy poziom glukozy we krwi przekracza określony próg, który wynosi około 10 mmol/l. Wtedy nerki nie są w stanie całkowicie zaabsorbować całej glukozy z moczu i część z niej wydalana jest wraz z moczem. Glikozuria może być objawem różnych chorób, takich jak cukrzyca, choroby nerek, choroby tarczycy, guzy trzustki, a także stosowanie niektórych leków. Najwłaściwszy poziom cukru w moczu wynosi mniej niż 0,8 mmol/l.
Nie zawsze obecność cukru w moczu oznacza chorobę. Pojawienie się śladowych ilości glukozy w moczu może być wynikiem spożycia dużej ilości węglowodanów, stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego.
Cukier w moczu – objawy i przyczyny glikozurii
Objawy glikozurii, która oznacza cukier w moczu, zależą od choroby, która jest przyczyną tego stanu. Główną przyczyną glikozurii jest cukrzyca, ale mogą być także inne zaburzenia metaboliczne lub choroby nerek.
Typowe objawy glikozurii mogą obejmować:
- Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu (poliuria)
- Zwiększone łaknienie (polidypsja)
- Zwiększona senność i zmęczenie
- Suchość w ustach i osłabienie sił
- Zwiększona podatność na infekcje, takie jak infekcje dróg moczowych lub grzybice
- Niezdrowy spadek masy ciała, pomimo że ma się dobry apetyt
- Zaburzenia widzenia, takie jak mętność lub rozmycie
Cukier w moczu w ciąży
Cukier w moczu w czasie ciąży może być wynikiem zwiększonej produkcji hormonów ciążowych, co prowadzi do zmniejszenia wrażliwości na insulinę. W większości przypadków pojedyncze stężenia glukozy w moczu są normalne i nie oznaczają obecności cukrzycy ciążowej.
Jednak jeśli poziom cukru we krwi u kobiety ciężarnej jest nieprawidłowy, to może to prowadzić do wystąpienia cukrzycy ciążowej, która jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych występujących w okresie ciąży. Dlatego, kobiety ciężarne powinny regularnie badać poziom cukru we krwi i moczu, aby wykluczyć tę chorobę i inne zaburzenia metaboliczne. W przypadku cukrzycy ciążowej, nieleczona może prowadzić do powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka, takich jak np. zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego lub wagi noworodków.
Cukier w moczu – jak się pozbyć?
Nie ma skutecznego sposobu na wypłukanie cukru z moczu. I tak , jak wspominaliśmy, cukier w moczu jest zwykle objawem zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca lub choroby nerek, które wymagają specjalistycznego leczenia i nadzoru lekarskiego.
W przypadku cukrzycy, konieczne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi i stosowanie zaleconych przez lekarza środków farmakologicznych, takich jak insulina lub doustne leki przeciwcukrzycowe, oraz zmiana stylu życia, w tym zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.
W przypadku chorób nerek, leczenie zależy od rodzaju i nasilenia choroby, a może obejmować stosowanie leków, diety niskobiałkowej, dializę lub przeszczepienie nerki.
Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wykrycia cukru w moczu, aby ustalić przyczynę i odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny, lekarz może zalecić odpowiednie kroki, aby kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiegać dalszym powikłaniom.
Najważniejsze informacje:
- U zdrowego człowieka cukier w moczu nie występuje. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Każda obecność cukru w moczu powinna skłonić do kolejnych badań.
- Cukromocz jest objawem cukrzycy, niewłaściwej pracy nerek lub wątroby, bądź pokłosiem choroby alkoholowej.
- Aby pozbyć się cukru z moczu należy wdrożyć leczenie przyczyny, czyli choroby, powodującej glikozurię.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie są objawy cukru w moczu?
- Pojawienie się cukru w moczu powoduje częstomocz i związane z tym nadmierne pragnienie. Oprócz tego może pojawić się wysychanie śluzówek, senność i zmęczenie.
- Co oznacza ślad glukozy w moczu?
- Wykrycie glukozy w moczu to wynik nieprawidłowy, który może wskazywać na cukrzycę, ale także na nadużywanie alkoholu, podwyższony poziom stresu, zażywanie niektórych leków, zaburzenia pracy przysadki mózgowej czy zatrucia.
- Jaki jest stan alarmowy glukozy w moczu?
- Stanem alarmowym, czyli przedcukrzycowym jest poziom 100-125 mg/dl. Powyżej wartości 126 mg/dl zazwyczaj diagnozuje się cukrzycę.
- Jak pozbyć się cukru z moczy?
- Glukozuria (cukromocz) nie wymaga leczenia. Należy za to leczyć chorobę wywołującą ten objaw. Glukoza zawarta w moczu stanowi pożywkę dla bakterii, których obecność podnosi ryzyko zakażenia układu moczowego.