Bakteria E coli w moczu
Badania

Bakteria E coli w moczu- objawy i leczenie

Bakteria E coli w moczu to rodzaj Gram-ujemnych bakterii w kształcie pałeczek, które są obecne w normalnej mikroflorze przewodu pokarmowego człowieka. Niektóre z gatunków powodują choroby, głównie żołądkowo-jelitowe. Kilka szczepów może także wpływać na narządy układu moczowo-płciowego, powodować zapalenie płuc, zapalenie otrzewnej, zapalenie sutka i posocznicę.

Charakterystyczną cechą tej bakterii jest odporność na czynniki zewnętrzne. Długo utrzymuje się w wodzie i glebie, rozmnaża się w żywności, a zwłaszcza w mleku i dobrze znosi brak wilgoci. Bakteria ginie w czasie kilku minut ekspozycji na świetle słonecznym, pod wpływem roztworu kwasu karbolowego (1%) i  po 15 minutach w temperaturze +60 stopni. Głównym siedliskiem bakterii są jelita.

Escherichia coli w moczu 10^5/ml co oznacza?

W większości przypadków ta bakteria nie szkodzi organizmowi, ale pod wpływem pewnych czynników niepatogenna mikroflora jest zastępowana przez patogenną. Norma Escherichia coli w organizmie wynosi 107-108 / g na 1 g kału. Brak tej bakterii prowadzi do dysbiozy, która objawia się wzdęciami, zaburzeniami stolca i bólami brzucha. Bakterią E coli w moczu u dziecka pojawiają się już w pierwszych dniach po narodzinach.

Jak dochodzi do zakażenia bakteria E coli?

Drobnoustroje chorobotwórcze dostają się do organizmu drogą jelitową i pozajelitową. Ich obecność w moczu może powodować niestrawność, infekcje dróg moczowych a nawet zapalenie opon mózgowych.

Bakterią E coli w moczu czy jest zaraźliwa? Patogenne szczepy Escherichia coli przenoszone są przez kał głównie drogą ustną rzadziej przez kontakt.

  • W pierwszym przypadku pałeczka e.coli dostaje się do gleby i wody wraz z kałem. Do zarażenia człowieka dochodzi poprzez połknięcie zanieczyszczonej wody nie tylko podczas picia, ale także podczas pływania w zbiornikach wodnych, kontakt ze skażoną glebą lub roślinami.
  • Droga zakażenia kontaktowa jest mniej powszechna. Najczęściej przekazanie bakterii w ten sposób odbywa się w grupach takich szpitale, szkoły, przedszkola. Bakterią E coli w moczu jak można się zarazić? Zbiorowe przypadki e, coli wynikają ze złej higieny.

Objawy infekcji bakterią e coli

Patogenne Escherichia coli różnią się gatunkowo. W zależności od ich rodzaju pojawiają się charakterystyczne objawy infekcji.

  • Enteropatogenna Escherichia coli. Głównym objawem infekcji tą odmianą bakterii jest biegunka, w kale nie ma krwi, ale obecny jest śluz. Ten typ pałeczek coli najczęściej jest wykrywany u dzieci i wiąże się ze wzrostem temperatury ciała.
  • Enterotoksyczna coli. Ta bakteria mocuje się do ściany jelita i uwalnia toksyny. Oprócz biegunki infekcja objawia się, podobnie jak zatrucia poprzez bóle głowy, nudności, ogólne osłabienie, gorączkę.
  • Krwotok enterokrwotoczny. Jest to najniebezpieczniejszy typ Escherichia coli, który powoduje krwotoczne zapalenie jelita grubego najczęściej powikłane zespołem hemolityczno-mocznicowym. Objawy zakażenia obejmują skurczowy ból brzucha, krwawą biegunkę, wymioty i gorączkę.

E. coli atakuje nie tylko jelita, ale także układ moczowo-płciowy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet ta bakteria wywołuje rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek, zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia jelita grubego, zapalenia sromu i pochwy. U mężczyzn patogenna Escherichia coli powoduje ostre zapalenie cewki moczowej. Bakterie z cewki moczowej mogą przenikać do gruczołu krokowego i jąder, powodując zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie jąder i najądrza.

Bakteria E coli w moczu – leczenie naturalne

Czy bakterią coli jest wyleczalna? Aby wyeliminować objawy Escherichia coli, stosuje się kilka grup leków. Środki przeciwbakteryjne są to tradycyjne leki do eliminacji Escherichia coli w moczu, kale, a także w pochwie u kobiet. Konkretny rodzaj antybiotyku jest określany w zależności od ciężkości zmiany. Leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe, które zaleca się na silny zespół bólowy oraz probiotyki. Preparaty z tej grupy przywracają równowagę prawidłowej mikroflory jelitowej.

W infekcjach jelitowych wskazana jest również dieta. Celem odpowiednio dobranej diety jest:

  • oszczędny wpływ na przewód pokarmowy
  • redukcja procesu zapalnego
  • zmniejszenie nasilenia fermentacji i procesów gnilnych w organizmie
  • przywrócenie funkcji jelit

Potrawy powinna charakteryzować łatwa strawność, brak w diecie produktów podrażniających błonę śluzową żołądka i obciążających trzustkę. Dania powinny być gotowane lub przyrządzane na parze, a spożywane w temperaturze 33-36 stopni.

Jak pozbyć się bakterii coli w moczu? Przy leczeniu naturalnym w skład diety mogą wchodzić słaba herbata, świeżo wyciskane soki z owoców i jagód, lekko rozcieńczone wodą, produkty mleczne i z kwaśnego mleka o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso i ryby, duszone i gotowane warzywa.

Leczenie objawów zakażenia E. coli jest obowiązkowe, ponieważ w przypadku jego braku proces dochodzenia do zdrowia komplikuje odwodnienie, zapalenie otrzewnej, posocznica. 

Zapobieganie zarażeniem e coli

Zarażenia bakterią coli da się uniknąć. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy przestrzegać kilku zasad. Wśród najważniejszych należy wskazać:

  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny osobistej, mycie rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z miejsc publicznych
  • poddawanie mięsa i ryb dokładnej obróbce termicznej
  • mycie owoców, warzyw, ziół pod bieżącą wodą
  • dokładne mycie powierzchnie stołów, desek do krojenia i przyborów, które miały kontakt z surowym mięsem
  • nie picie wody z jezior, strumieni, rzek, stawów, małych studni

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które podróżują do egzotycznych krajów.

Najważniejsze informacje:

  • E coli jest normalną składową ludzkiego jelita i ważną częścią naturalnej mikroflory jelitowej.
  • Bakteria ta pojawia się u człowieka już w pierwszych dniach po urodzeniu.
  • E coli można zarazić się nie przestrzegając higieny lub spożywając skażoną wodę lub mięso.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak pozbyć się bakterii coli w moczu?
Często zapalenie pęcherza leczy się w staromodny sposób, czyli okłady i wywar z mącznicy lekarskiej. Mącznica lekarska jest naturalnym środkiem antyseptycznym i działa jak antybiotyk. Podobnie działanie ma żurawina, która dzięki wysokiej zawartości kwasu benzoesowego zabija bakterie E. coli.
W jaki sposób E. coli jest przenoszona z moczem?
E. coli wraz z moczem przenoszona jest drogą płciową. Aby uniknąć zakażenia konieczne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i stosowanie metod antykoncepcji podczas stosunku płciowego.
Jak pozbyć się bakterii coli w moczu?
Można pozbyć się bakterii coli w moczu przez przyjmowanie antybiotyku, picie dużej ilości płynów, picie soku z żurawiny, unikanie alkoholu oraz zaostrzoną higienę osobistą.
Jak można zarazić się bakterią E. coli w moczu? Jak można zarazić się bakterią E. coli w moczu?
Bakterie mogą dostać się do dróg moczowych poprzez cewkę moczową, może przenieść się z okolicy odbytu partnera seksualnego do cewki moczowej, co zwiększa ryzyko infekcji. Niektóre szczepy bakterii E. coli mogą występować w żywności, takiej jak niedogotowane mięso, surowe warzywa i owoce, a także w niepasteryzowanym mleku i sokach. Bakterie E. coli mogą również występować w zanieczyszczonej wodzie pitnej lub wody używanej do kąpieli.
Czy bakterią coli jest wyleczalna?
Tak, bakteria coli jest zwykle wyleczalna. Jednak leczenie zależy od rodzaju infekcji i stopnia jej zaawansowania. Infekcje dróg moczowych spowodowane bakterią E. coli zwykle leczy się antybiotykami, które niszczą bakterie. W przypadku łagodnych infekcji, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, może być wystarczające krótkotrwałe leczenie antybiotykami. W przypadku cięższych infekcji, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, może być konieczne dłuższe leczenie antybiotykami.
Jak wyleczyć się z bakterii coli?
Ważne jest również, aby pić dużo płynów, aby pomóc wypłukać bakterie z układu moczowego i zmniejszyć ryzyko nawrotu infekcji. Ważne jest również unikanie potencjalnych czynników ryzyka, takich jak niewłaściwa higiena intymna i spożywanie skażonej żywności, aby zmniejszyć ryzyko ponownego zakażenia.