Badanie słuchu u noworodka
Badania

Badanie słuchu u noworodka

Badanie słuchu pozwala na wykrycie wad wrodzonych i nabytych. Badanie słuchu u noworodka wykonywane jest metodami obiektywnymi. Dziecko nie musi w żaden sposób współpracować. W Polsce dzieci pod kątem słuchu badane są w szpitalach w drugiej dobie życia.

Badanie słuchu u noworodka w praktyce

Badanie słuchu pozwala ocenić reakcję narządu słuchu i mózgu na bodźce dźwiękowe. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele wad, w tym niedosłuch. Badanie słuchu umożliwia wykrycie wysiękowego zapalenia ucha wewnętrznego, które w przypadku małych dzieci jest powszechną przypadłością. 

Wskazaniem do wykonania badania słuchu są szumy uszne, bóle i zawroty głowy. Dzięki niemu wykryć można także poważniejsze schorzenia, w tym stwardnienie rozsiane. 

Badania słuchu przeprowadza się za pomocą wielu metod. Podzielić je można na metody obiektywne i subiektywne.

Badanie słuchu u dzieci

W przypadku dzieci badanie słuchu na ogół wykonywane jest metodą tympanometrii. To badanie obiektywne, bo u maluchów trudno jest mówić o subiektywnych odczuciach. 

Tympanometria rejestruje w sposób obiektywny wychylenia błony bębenkowej na skutek zmian ciśnienia czy zmian natężenia dźwięków. Można w ten sposób zdiagnozować niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy, niedrożność trąbki Eustachiusza, przebicie błony bębenkowej, bezpowietrzność czy wysiękowe zapalenie  ucha środkowego. 

Badanie tego rodzaju wykonywane jest już u bardzo małych dzieci – powyżej 4. miesiąca życia. Maluchy badanie przechodzą na kolanach u rodzica. Starszym można udzielić nieco więcej informacji na temat jego przebiegu. Badanie jest bezbolesne, ale pacjent w czasie jego trwania powinien być nieruchomy. Nie może też przełknąć śliny i wydawać dźwięków. 

Tympanometria polega na wprowadzeniu do ucha sondy, generowaniu zmiennego ciśnienia i dźwięków, a także na pomiarze zachowania błony bębenkowej.

Badanie słuchu u noworodka

Od 2002 roku w drugiej dobie życia u noworodków jest przeprowadzane obowiązkowe badanie przesiewowe słuchu. Celem jest zdiagnozowanie ewentualnych wad wrodzonych. Dotyczą one 2-4 na 1000 urodzonych dzieci. Dzięki badaniom przesiewowym można wykryć wady, których małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować. Badania tego typu są bezbolesne i nieinwazyjne. Stosuje się tutaj dwie metody – AOE i ABR.

Przesiewowe badanie słuchu u noworodka metodą AOE

AOE to otoemisja akustyczna. To metoda bezbolesna i nieinwazyjna. Pozwala w obiektywny sposób zdiagnozować u dziecka niedosłuch typu odbiorczego. Jest on efektem zaburzenia pracy ślimaka w uchu wewnętrzny. W uchu dziecka w czasie badania umieszczona jest sonda, która emituje cichy dźwięk. Jeśli narząd słuchu funkcjonuje prawidłowo, dźwięk jest odbijany – emisja zwrotna. Rejestrują to odpowiednie urządzenia.

Przesiewowe badanie słuchu u noworodka metodą ABR

Innym przesiewowym badaniem słuchu u noworodków jest badanie ABR – słuchowa odpowiedź pnia mózgu. Dzięki niemu można zdiagnozować zaburzenia w ślimaku, nerwie słuchowym i pniu mózgu. Wynik pokazuje, czy dźwięki są w prawidłowy sposób przekazywane do pnia mózgu. 

Badanie ABR jest już nieco bardziej skomplikowane. Do głowy dziecka trzeba bowiem przymocować specjalne elektrody. Maluch musi pozostać nieruchomo. Dlatego u noworodków to badanie wykonuje się w czasie snu. Ewentualnie wykorzystać można narkozę. 

Najważniejsze informacje:

  • U noworodków w drugiej dobie ich życia wykonywane jest obowiązkowe, przesiewowe badanie słuchu. Od roku 2002 poddawane są mu wszystkie dzieci.
  • AOE i ABR to przesiewowe metody badania słuchu wykorzystywane w przypadku małych dzieci.
  • Badania słuchu podzielić można na metody obiektywne i subiektywne. W przypadku małych dzieci stosowane są tylko te pierwsze.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda badanie słuchu u noworodka?
W przypadku noworodków w drugiej dobie życia wykonywane jest przesiewowe badanie słuchu. Wykorzystuje się tutaj dwie metody - AOE i ABR. Pierwsza polega na wprowadzeniu do ucha malucha sondy i odbieraniu sygnałów zwrotnych. Druga wymaga podpięcia elektrod do głowy dziecka.
Jak często małe dzieci dotykają problemy ze słuchem?
W praktyce na 1000 urodzeń 2-4 dzieci cierpi na wrodzone wady słuchu. Dzięki przesiewowym badaniom można je wykryć bardzo szybko, bo już w drugiej dobie życia malucha. Oczywiście słuch dziecka trzeba kontrolować również w kolejnych latach.