Badanie grupy krwi
Badania

Badanie grupy krwi

Badanie grupy krwi i wiedza dotycząca posiadanej grupy krwi jest bardzo ważna, dlatego każdy człowiek powinien ją mieć. Znajomość własnej grupy krwi przydaje się w wielu sytuacjach, wśród których można wskazać między innymi bycie w ciąży, zabiegi chirurgiczne, a także transfuzje krwi. Badanie grupy krwi realizowane jest na podstawie pobranej próbki krwi i jest możliwe do wykonania w dowolnym punkcie diagnostycznym.

Znaczenie krwi

Krew pełni szereg istotnych funkcji w ciele człowieka. Przede wszystkim dotlenia narządy wewnętrzne oraz wszystkie komórki, a także dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Jej zadaniem jest regulowanie gospodarki wodnej oraz mineralnej. Całkowita objętość krwi w organizmie człowieka wynosi od pięciu do sześciu litrów. W jej składzie można znaleźć głównie trombocyty, czyli płytki krwi, których zadaniem jest dbanie o prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia. W składzie krwi znajdują się również erytrocyty odpowiedzialne za optymalne dotlenianie komórek oraz leukocyty, których zadaniem jest ochrona organizmu przed chorobotwórczymi patogenami. W krwi zawarte są aglutynogeny A, B i 0, od których zależna jest grupa krwi.

Jakie są grupy krwi?

  • Grupa krwi A, która jest najczęściej występująca i można ją spotkać nawet u 40% populacji. Potwierdzeniem tej grupy krwi jest obecność na powierzchni erytrocytów specyficznych białek dla grupy A. Występują także przeciwciała grupy B.
  • Grupa B, która jest rzadziej pojawiającą się grupą krwi i występuje jedynie u ok. 12% populacji. W tej grupie krwi na powierzchni erytrocytów występują białka specyficzne dla grupy B. Pojawiają się także przeciwciała grupy A.
  • Grupa AB, która jest najrzadziej występującą grupą krwi w populacji i można ją spotkać wyłącznie u ok. 8% osób. Na powierzchni erytrocytów znajdują się białka specyficzne zarówno dla grupy A, jak i grupy B. Nie występują natomiast przeciwciała.
  • Grupa 0, która także dość często występuje w populacji i pojawia się u ok. 40% osób, podobnie jak grupa krwi A. W tej grupie krwi na powierzchni erytrocytów nie występują białka, jednak pojawiają się przeciwciała, zarówno dla grupy A, jak i grupy B.

We krwi znajduje się również układ grupowy Rh, który złożony jest z 49 antygenów. Spośród nich najsilniejszy jest antygen D, który spotyka się aż u 85% ludzi. Antygen D określany jest jako Rh+. Jeśli antygen D nie jest obecny na powierzchni erytrocytów, grupa krwi oznaczana jest jako Rh-.

Czym jest aglutynacja?

Badanie grupy krwi wykonywane jest na podstawie oceny reakcji czerwonych krwinek z próbki pobranej od pacjenta na obecność surowicy wzorcowej, w której składzie są obecne konkretne przeciwciała. W całym procesie istotna jest kwestia występowania aglutynacji, czyli sklejania się erytrocytów na skutek działania przeciwciał obecnych w próbce.

Określenie grupy krwi możliwe jest na podstawie wzorcowych krwinek oraz surowicy. W surowicy mogą znajdować się przeciwciała anty-A, anty-B, a także anty-A+B. Badanie grupy krwi obejmuje określenie antygenów obecnych w krwinkach oraz występowanie procesu aglutynacji. Jeśli w erytrocytach nie będzie obecnych konkretnych antygenów, nie dojdzie do aglutynacji. Cały proces umożliwia określenie grupy krwi u człowieka:

  • Grupa A, w której występuje aglutynacja krwinek z surowicą, w której znajdują się przeciwciała anty-A.
  • Grupa B, w której pojawia się aglutynacja krwinek z surowicą zawierającą przeciwciała anty-B.
  • Grupa AB, w której żadna surowica nie wywoła procesu aglutynacji.
  • Grupa 0, w której aglutynacja wywołana jest kontaktem z surowicą, w której znajdują się zarówno przeciwciała anty-A, jak i anty-B.

Kiedy wykonać badanie grupy krwi?

Grupa krwi to parametr, który powinien znać każdy człowiek. Jednak znajomość własnej grupy krwi jest szczególnie wymagana w niektórych sytuacjach:

  • przed wykonaniem transfuzji krwi, gdy niezbędna jest zgodność grupy krwi dawcy i biorcy,
  • przed wszystkimi zabiegami chirurgicznymi, ponieważ wiążą się z ryzykiem wystąpienia krwotoku, który będzie skutkował koniecznością wykonania transfuzji krwi,
  • podczas ciąży,
  • w przypadku pojawienia się ryzyka leczenia niedokrwistości poprzez transfuzję krwi,
  • będąc honorowym dawcą krwi.

Wykonane badanie grupy krwi powinno być potwierdzone wiarygodnym dowodem. Mogą to być następujące dokumenty:

  • krewkarta, czyli karta określająca grupę krwi, która wydawana jest za darmo w regionalnych centrach krwiodawstwa,
  • legitymacja honorowego dawcy krwi, którą można otrzymać w punkcie krwiodawstwa,
  • wynik badania laboratoryjnego, potwierdzony stosowną pieczątką.

Badanie grupy krwi – czy trzeba być na czczo?

Określenie grupy krwi nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Badanie grupy krwi na NFZ wymaga skierowania od lekarza, jednak można je również wykonać prywatnie bez skierowania. Wykonywane jest ono tak samo, jak inne badania laboratoryjne, a pacjent nie musi być przed badaniem na czczo. Badanie grupy krwi nie wpływa na funkcjonowanie pacjenta, a więc bezpośrednio po pobraniu krwi może on wrócić do swoich codziennych obowiązków. Badanie grupy krwi ile się czeka? Czas oczekiwania na wynik badania grupy krwi zależny jest od laboratorium, w którym była pobierana krew. Czas oczekiwania na wynik może wynosić od jednego do pięciu dni, jednak najczęściej wyniki dostępne są już po dwóch dniach.

Cena badania grupy krwi. Ile kosztuje?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje badanie na grupę krwi? Badanie może być wykonane bezpłatnie w przypadku otrzymania skierowania od lekarza lub poprzez stanie się honorowym dawcą krwi. Prywatnie koszt badania grupy krwi wynosi od 30 do 35 zł.

Najważniejsze informacje:

  • Badanie grupy krwi to procedura laboratoryjna, która ma na celu określenie grupy krwi osoby. Istnieją cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0, które są określane na podstawie obecności lub braku określonych antygenów na powierzchni czerwonych krwinek oraz obecności określonych przeciwciał we krwi.
  • Test antygenowy polega na zbadaniu, czy w próbce krwi występują antygeny A i B. Jeśli w próbce krwi obecne są antygeny A, to osoba ma grupę A. Jeśli obecne są antygeny B, to osoba ma grupę B. Jeśli obecne są oba antygeny, to osoba ma grupę AB. Jeśli nie ma żadnych antygenów A ani B, to osoba ma grupę 0.
  • Test przeciwciał polega na zbadaniu, czy w próbce krwi występują przeciwciała przeciwko antygenom A i B.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje badanie na grupę krwi?
Badanie krwi jest bezpłatne w ramach NFZ. W przypadku placówki prywatnej koszt waha się od 30-35 złotych.
Czy badanie grupy krwi jest na NFZ?
Badanie grupy krwi jest refundowane przez NFZ, ale zwykle jest wykonywane w określonych przypadkach medycznych, takich jak przygotowanie do transfuzji krwi, przeszczepu narządów, przed operacjami, w przypadku ciąży, a także w celu diagnozowania niektórych dziedzicznych chorób krwi.
Jak sprawdzić jaką ma się grupę krwi?
Jedynym sposobem sprawdzenia grupy krwi jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Niezależne próby określenia grupy krwi na podstawie cech fizycznych, takich jak kolor oczu czy grupa krwi rodziców nie są wiarygodne i mogą prowadzić do błędnych wyników.