Badanie błędnika
Badania

Badanie błędnika

Badanie błędnika wykonywane jest u osób, które cierpią na zawroty głowy. Pozwala na wykrycie źródła przykrych dolegliwości. Czasem zaleca się jego przeprowadzenie u osób, które mają kłopoty ze wzrokiem. Przykładem są mimowolne drgania gałek ocznych, a więc oczopląs. Videonystagmografia to jedna z najnowocześniejszych metod diagnozowania takich przypadłości. Na czym polega to badanie? W jaki sposób przebiega?

Kiedy należy wykonać badanie błędnika?

Błędnik jest częścią ucha środkowego. Odpowiada nie tylko za słuch, ale i zdolność człowieka do utrzymywania równowagi. Jeśli jest uszkodzony, pacjent ma poważne problemy z poruszaniem się.

Badanie błędnika wykonywane jest u osób cierpiących na zawroty głowy np. w czasie wstawania czy schylania. Zleca się je pacjentom skarżącym się na nudności, szumy uszne i częste wymioty. Wskazaniem do jego wykonywania bywają kłopoty ze wzrokiem np. oczopląs – niezależnie od choreo ruchy gałek ocznych. Czasem przyczyną jest uszkodzenie błędnika.

Jak przebiega badanie błędnika?

Warto regularnie kontrolować swój słuch w gabinecie protetyki słuchu. Taka wizyta trwa kilka minut i jest bezbolesna. Należy ją powtarzać co około 2 lata. 

Niestety już samo badanie błędnika przez NFZ nie jest refundowane. Jego koszt wynosi od 100 do 250 złotych. 

Videonystagmografia (VNG) to jedno z badań, które pozwala na diagnostykę zaburzeń równowagi. Jest to metoda bardzo nowoczesna. Skierowanie na takie badanie wystawić może nawet lekarz rodzinny.

VGN, czyli videonystagorafia błędnika

Badanie to polega na wywołaniu oczopląsu na skutek podrażnienia błędnika przez pole elektrostatyczne. Na VGN pacjent musi stawić się na czczo. Wskutek badania pojawić się mogą skutki uboczne – nudności, zawroty głowy i wymioty. 

Przed badaniem należy poinformować lekarza o stosowanych na co dzień lekach. W przypadku preparatów o działaniu sedatywnym konieczne jest ich odstawienie na około 10 dni przed badaniem. Są to leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Mają działanie nasenne i uspokajające. 

Samo badanie VNG przeprowadzane jest z pomocą kamery. Ta umieszczana jest w masce zakładanej pacjentowi na oczy. Można dzięki temu rejestrować ruchy oczopląsowe, a potem je analizować. 

Proces rejestracji ruchów gałek ocznych odbywa się w  czterech etapach:

  • ocena szybkich ruchów gałek ocznych,
  • badanie oczu śledzących poruszający się cel,
  • ocena zawrotów głowy (próby położeniowe),
  • pomiar oczopląsu wywołanego podrażnieniem zimną i ciepłą wodą (próby kaloryczne).

Badanie nie może być wykonywane u osób cierpiących na stan zapalny ucha zewnętrznego i środkowego, bo to może zniekształcać jego wynik.

ENG, czyli elektronystagmografia błędnika

Elektronystagmografia to kolejna metoda badania błędnika. Badanie także i w tym przypadku wykonuje się do diagnozowania zawrotów głowy, oczopląsu czy zaburzeń równowagi. 

ENG nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kosztuje od 100 do 250 złotych. Polega na drażnieniu błędnika przy pomocy różnych czynników. Przeprowadzana jest m.in. próba kaloryczna – wlewanie do ucha zimnej i ciepłej wody.

Na badanie pacjent musi stawić się na czczo. Podczas jego wykonywania pojawić się mogą nudności i zawroty głowy. Przed badaniem należy poinformować lekarza o stosowanych lekach. 

Najważniejsze informacje:

  • Elektronystagmografia i videonystagorafia są badaniami wykonywanymi do diagnozowania zaburzeń równowagi, zawrotów głowy i oczopląsu.
  • ENG i VNG nie są badaniami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt ich wykonania waha się od 100 do 250 złotych.
  • Na badanie błędnika pacjent musi się stawić na czczo. W czasie jego wykonywania pojawić się mogą wymioty, nudności oraz zawroty głowy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje badanie błędnika?
Badania błędnika nie są w Polsce refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt ich wykonania wynosi około 200 złotych. Wcześniej trzeba jednak uzyskać skierowanie od lekarza.
Jakie są wskazania do wykonania badania błędnika?
Badania ENG i VNG wykonywane są u pacjentów, którzy skarżą się na zawroty głowy czy szumy uszne. Przeprowadzane są u osób, które cierpią na zaburzenia równowagi.
Czy do badania błędnika trzeba się przygotować?
Badanie błędnika nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Trzeba się jedynie stawić na nie na czczo.