wymaz z gardła
Badania

Wymaz z gardła

Wymaz z gardła pobiera się przy bakteryjnej infekcji gardła. Badanie wykonuje się u osób, które mają częste infekcje. Kiedy powinno się wykonać wymaz z gardła, jaka jest jego cena i jak przygotować się do tego badania?

Wymaz z gardła – badanie

Jeżeli nasz lekarz podejrzewa, że dolegliwości gardłowe mają podłoże bakteryjne, może zlecić wykonanie badania wymazu z gardła. To badanie pozwala na precyzyjne określenie, z jakim rodzajem bakterii mamy do czynienia w obrębie gardła, oraz jakie antybiotyki będą najbardziej efektywne w walce z nimi.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecają najczęściej to badanie, kiedy pojawia się podejrzenie anginy wywołanej przez beta-hemolizujące paciorkowce grupy A. Badanie to jest również pomocne w odróżnieniu infekcji bakteryjnych od wirusowych.

Koszt wymazu z gardła

Cena wymazu z gardła może się różnić w zależności od lokalizacji. Na przykład, w Krakowie ceny oscylują wokół 35-55 złotych.

Wymaz z gardła we Wrocławiu jest wyceniany na 20 złotych za identyfikację pojedynczego szczepu bakteryjnego, do 40 złotych za szersze badanie.

W Lublinie cena za wykonanie badania to około 35 złotych. Przed zdecydowaniem się na badanie warto zweryfikować ceny w swojej okolicy, a także zapytać swojego ubezpieczyciela

Diagnostyka wymazu z gardła

Interpretacja wyników wymazu z gardła jest następująca: pozytywny wynik wskazuje na to, że jesteśmy nosicielami danej bakterii.

Na przykład, obecność Streptococcus pyogenes w wymazie z gardła oznacza anginę ropną, co wymaga leczenia antybiotykami dobieranymi w zależności od wrażliwości bakterii.

Negatywny wynik badania sugeruje brak obecności badanego drobnoustroju w gardle. Czas oczekiwania na wyniki wymazu to zazwyczaj 2-4 dni robocze, choć może to zależeć od laboratorium.

Co wykrywa wymaz z gardła?

Lekarze POZ najczęściej zlecają badanie wymazu z gardła na obecność Streptococcus pyogenes, odpowiedzialnego za anginę ropną. W gardle mogą jednak bytować inne bakterie, takie jak:

  • Haemophilus influenzae, wywołująca zakażenia dróg oddechowych i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • Moraxella catarrhalis, powodująca nawracające zapalenia dróg oddechowych i rzadko ucha środkowego czy opon mózgowych,
  • Corynebacterium diphtheriae, czyli maczugowiec błonicy, który jest patogenem błonicy,
  • Staphylococcus aureus, znany jako gronkowiec złocisty, odpowiedzialny za zakażenia ropne skóry, zapalenia płuc czy mięśnia sercowego,
  • Streptococcus pneumoniae, pneumokok, który może prowadzić do zapalenia opon mózgowych u dzieci, zapalenia płuc u osób z obniżoną odpornością oraz innych zakażeń.

W przypadku bólu gardła przydatny może okazać się preparat zawierający benzydaminę w formie aerozolu. Taki preparat działa miejscowo, szybko łagodząc ból, i jest szczególnie polecany dzieciom, minimalizując ryzyko zakrztuszenia.

Jak najlepiej przygotować się do pobrania wymazu z gardła?

Aby wyniki badania wymazu z gardła były jak najbardziej wiarygodne, idealnie jest przystąpić do niego nie spożywając wcześniej posiłków. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, zaleca się zachowanie co najmniej trzygodzinnej przerwy po jedzeniu.

Przed wykonaniem tego typu badania zaleca się również unikanie czynności takich jak mycie zębów. Past do zębów zawiera składniki antybakteryjne, które mogą wpłynąć na wynik testu, prowadząc do jego zafałszowania. Ponadto, nie zaleca się przeprowadzania wymazu w trakcie trwania antybiotykoterapii ani bezpośrednio po jej zakończeniu.

Sam proces pobierania wymazu jest z reguły bezbolesny, ale może wywołać dyskomfort, zwłaszcza kiedy materiał diagnostyczny jest pobierany z głębszych partii gardła czy migdałków, co u niektórych osób może prowokować odruch wymiotny.

Najważniejsze informacje:

  • Wymaz z gardła to identyfikacja bakterii w gardle, szczególnie w przypadku podejrzenia anginy, aby dostosować skuteczne leczenie antybiotykami.
  • Badanie zleca się je przy długotrwałych objawach gardłowych, podejrzeniu anginy wywołanej przez paciorkowce grupy A, oraz do odróżnienia infekcji bakteryjnych od wirusowych.
  • Ceny badania różnią się w zależności od lokalizacji; np. w Krakowie oscylują między 35 a 55 złotych, we Wrocławiu wynoszą od 20 do 40 złotych.
  • Badanie wykrywa różne bakterie, m.in. Streptococcus pyogenes. Pozytywny wynik może wskazywać na konieczność antybiotykoterapii.
  • Wskazane jest nie spożywanie posiłków przed badaniem, unikanie mycia zębów, oraz nieprzeprowadzanie wymazu podczas lub po antybiotykoterapii. Procedura jest zazwyczaj bezbolesna, ale może wywołać dyskomfort.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda proces pobierania wymazu z gardła?
Proces pobierania wymazu z gardła polega na delikatnym wycieraniu specjalnym wymazem wewnętrznej powierzchni gardła pacjenta.
Do czego służy wymaz z gardła?
Wymaz z gardła służy do pobrania próbki materiału biologicznego, który zawiera drobnoustroje i pozwala na diagnozowanie różnych infekcji gardła.
Czy pobieranie wymazu z gardła jest bolesne?
Pobieranie wymazu z gardła może powodować niewielkie nieprzyjemności, takie jak odruch wymiotny czy uczucie dyskomfortu, ale jest to ogólnie bezbolesny i krótkotrwały proces.
Jak długo trwa badanie wymazu z gardła?
Czas trwania badania wymazu z gardła może się różnić w zależności od laboratorium i rodzaju badania, jednak zwykle wynosi kilka minut.
Jakie infekcje gardła można zdiagnozować przy pomocy wymazu z gardła?
Wymaz z gardła pozwala na diagnozowanie takich infekcji jak angina, paciorkowcowe zakażenia gardła, czy infekcje wirusowe, takie jak COVID-19.