urolog
Badania

Czym zajmuje się urolog?

Czym zajmuje się urolog? Urologia jest dziedziną medycyny, która łączy w sobie kilka pokrewnych specjalizacji, czyli andrologii, ginekologii i pediatrii. Urologia dzieli się na męską, żeńską, dziecięcą i geriatryczną. Kiedy zgłosić się i jak przygotować się do wizyty u lekarza urologa?

Specjalnością urologów jest leczenie chorób pęcherza moczowego, cewki moczowej, moczowodów, nerek, nadnerczy, zewnętrznych narządów płciowych i gruczołu krokowego. Jeśli pojawią się objawy takie jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, krew w moczu, nietrzymanie moczu, kolka w dolnej części pleców lub inny dyskomfort, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem tej specjalizacji.

Lekarz urolog zakres badań

Urolog męski, czyli androlog, specjalizuje się w leczeniu chorób takich jak niepłodność męska, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza moczowego, nerek, cewki moczowej, kamica moczowa, a także chorób przenoszonych drogą płciową, w tym ureaplazmozy, opryszczki narządów płciowych czy mykoplazmy.

Jakie badania wykonuje urolog kobiecie? Urologia kobieca, czyli uroginekologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem stanów zapalnych zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, pęcherza moczowego, nerek, cewki moczowej, kamicy moczowej, a także chorób przenoszonych drogą płciową. 

Do kompetencji urologa-androloga dziecięcego należą choroby i wady rozwojowe układu moczowo-płciowego u dzieci.

Kiedy należy umówić się na wizytę do urologa?

Pojawienie się objawów chorób urologicznych jest bezpośrednim wskazaniem do wizyty u urologa, a regularne badania profilaktyczne są sposobem na zachowanie zdrowia.

Konsultacja z urologiem jest konieczna, jeśli osoba dorosła ma następujące objawy:

  • ból, który pojawia się podczas oddawania moczu
  • częste uczucie przepełnienia pęcherza, nawet przy niewielkiej ilości nagromadzonego moczu
  • nawracające zatrzymanie moczu
  • zmętnienie moczu lub zmiana jego koloru niezwiązana z przyjmowaniem niektórych pokarmów 
  • obca wydzielina podczas oddawania mocz 
  • ból zlokalizowany w dolnej części brzucha i okolicy lędźwiowej.

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Badanie urologiczne mężczyzn powinno stać się dobrym nawykiem każdego z panów. Wizyta u urologa jest niezbędna w przypadku mężczyzn, jeśli występuje jeden lub więcej z następujących objawów:

  • Zbyt duża wydzielina z cewki moczowej.
  • Pieczenie i swędzenie i swędzenie. Czasami podobne zjawiska można zaobserwować u zupełnie zdrowego mężczyzny, co jest winne syntetycznej bielizny, używania powlekanych prezerwatyw i lubrykantów oraz spożywania pikantnych potraw. Jednak te objawy, jeżeli występują regularnie i nasilają się w czasie, wskazują na rozwój patologii.
  • Całkowity brak libido lub jego spadek .
  • Bolesność w jądrach i kroczu, w pobliżu odbytu i w okolicy lędźwiowej.
  • Zaburzenia oddawania moczu. Świadczy o tym osłabienie strumienia i zbyt częste oddawanie moczu. 
  • Zaburzenia erekcji. 
  • Zmieniona barwa moczu, obecność w nim ropnych i krwawych wtrąceń lub wytrysku.

Kiedy kobiety powinny zgłosić się do urologa?

Kobiety nie powinny być obojętne na sygnały jakie wysyła im organizm i zdecydować się na wizytę u urologa w chwili kiedy:

  • pojawia się świąd lub ból w kroczu, narządach płciowych, okolicy pachwinowej i lędźwiowej
  • zdarza się częste oddawanie moczu w nocy
  • występuje epizodyczne lub uporczywe nietrzymanie moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania, wysiłku fizycznego
  • pojawiają się wysypki na genitaliach

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Konsultacja wstępna lekarza urologa rozpoczyna się wywiadem lekarskim, w czasie którego urolog przeprowadza rozmowę z pacjentem na temat jego dolegliwości zdrowotnych i zapoznaje się z historią choroby. W czasie wizyty wszystkie informacje o leczeniu są wpisywane do dokumentacji medycznej pacjenta.

Następnym krokiem jest przeprowadzenie oględzin genitaliów. Rozpoznanie chorób układu moczowo-płciowego odbywa się za pomocą badań laboratoryjnych tj. badania moczu, krwi, wydzieliny z gruczołu krokowego. A także metod endoskopowych, instrumentalnych i ultrasonograficznych.

Jak wygląda badanie urologiczne u mężczyzn, u kobiet i dzieci?

  • Jeśli pacjentem jest mężczyzna, urolog powinien zbadać i ocenić stan prącia, moszny, pachwinowych węzłów chłonnych, gruczołu krokowego. Badanie gruczołu krokowego wykonuje się poprzez sondowanie przez odbyt. W celach profilaktycznych mężczyznom po 40. roku życia zaleca się coroczne wizyty u urologa.
  • Jeśli pacjentem jest kobieta, urolog przeprowadza badanie na fotelu ginekologicznym. Jest to niezbędne do obiektywnej oceny stanu moczowodu i pęcherza moczowego, a także pozwala zidentyfikować suchość pochwy lub tzw. wypadanie narządów.
  • Jeśli pacjent jest dzieckiem, urolog powinien przeprowadzać badanie wyłącznie w obecności rodziców. Profilaktyczne wizyty u urologa dziecięcego powinny być regularne i odbywać się co najmniej raz w roku. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wczesna konsultacja pomaga zidentyfikować ewentualną patologię rozwoju narządów moczowo-płciowych we wczesnych stadiach i zapobiec powikłaniom.

Czym kończy się wizyta u urologa?

Końcowym etapem pierwszej wizyty u urologa jest przygotowanie planu badań laboratoryjnych i dodatkowych badań instrumentalnych niezbędnych do potwierdzenia podejrzenia choroby oraz określenia nasilenia ewentualnych zmian.

W zależności od konkretnej sytuacji lekarz może zalecić ogólne badania krwi i moczu, posiew bakteriologiczny moczu pod kątem flory, wymaz z dróg moczowych, testy immunologiczne enzymatyczne, USG układu moczowego lub badania rentgenowskie.

Ile kosztuje wizyta u urologa?

Jak w przypadku większości specjalistów, refundowana przez NFZ wizyta u specjalisty urologa może być mocno odsunięta w czasie. Urolog Warszawa, urolog Białystok czy urolog Rzeszów są praktycznie nieosiągalni od ręki, co jest bardzo uciążliwe dla pacjentów z wyraźnymi objawami choroby. W takiej sytuacji można skorzystać z prywatnego gabinetu urologicznego, ale należy liczyć się z kosztem od 100 do nawet 200 złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Lekarz urolog zajmuje się leczeniem chorób pęcherza moczowego, cewki moczowej, moczowodów, nerek, nadnerczy, zewnętrznych narządów płciowych i gruczołu krokowego.
  • Pojawienie się objawów chorób urologicznych jest bezpośrednim wskazaniem do wizyty u urologa, a regularne badania profilaktyczne są sposobem na zachowanie zdrowia.
  • Rozpoznanie chorób układu moczowo-płciowego odbywa się za pomocą badań laboratoryjnych tj. badania moczu, krwi, wydzieliny z gruczołu krokowego. A także metod endoskopowych, instrumentalnych i ultrasonograficznych.
  • Końcowym etapem pierwszej wizyty u urologa jest przygotowanie planu badań laboratoryjnych i dodatkowych badań instrumentalnych niezbędnych do potwierdzenia podejrzenia choroby oraz określenia nasilenia ewentualnych zmian.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co leczy urolog?
Wszystkie procesy zapalne układu moczowo-płciowego, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, kamicę moczową, urazy i nowotwory zlokalizowane w pęcherzu i drogach moczowych, patologie i wady narządów płciowych u mężczyzn, prostatę, choroby nerek i nadnerczy.
Kiedy należy umówić się na wizytę do urologa?
Pojawienie się objawów chorób urologicznych jest bezpośrednim wskazaniem do wizyty u urologa, a regularne badania profilaktyczne są sposobem na zachowanie zdrowia.