Scyntygrafia mięśnia sercowego jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce choroby wieńcowej. Pacjentowi w czasie badania podawana jest specjalna substancja chemiczna (w sposób dożylny). Osadza się ona w okolicach prawidłowo ukrwionego serca. Jeśli ma miejsce jego niedokrwienie, substancja zbiera się znacznie gorzej.
Z artykułu dowiesz się:
- Scyntygrafia serca – co to za badanie?
- Scyntygrafia mięśnia sercowego – wskazania i przeciwwskazania
- Jak przygotować się do badania scyntygraficznego serca?
- Scyntygrafia serca – ile trwa badanie?
- Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego
- Scyntygrafia serca a skutki uboczne
- Nieprawidłowy wynik scyntygrafii mięśnia sercowego
- Ile kosztuje scyntygrafia serca? Jaka jest cena?
Scyntygrafia serca – co to za badanie?
Scyntygrafia mięśnia sercowego jest badaniem izotopowym serca. Pacjent otrzymuje dożylnie substancje, które zawierają promieniotwórcze izotopy emitujące promieniowanie gamma. To badanie obrazowe.
Scyntygrafię wykonuje się w diagnostyce serca i diagnostyce naczyń krwionośnych. To badanie nieinwazyjne, które stosuje się często w diagnostyce choroby wieńcowej.
Pacjentowi podaje się wspomnianą substancję, która osadza się w okolicach prawidłowo ukrwionego serca. Jest to chlorek talu lub MIBI. Jeśli serce jest niedokrwione, substancja zbiera się znacznie gorzej. Badanie scyntygraficzne należy traktować jako uzupełnienie koronarografii.
Scyntygrafia mięśnia sercowego – wskazania i przeciwwskazania
Scyntygrafię wykonuje się na polecenie lekarza specjalisty. Badanie to należy przeprowadzić u osób, u których jest podejrzenie choroby niedokrwiennej serca. Są to pacjenci z:
- martwicą mięśnia sercowego,
- zakrzepowym zapaleniem żył,
- przewlekłą lub ostrą niewydolnością wieńcową,
- niedrożnością tętnicy.
Scyntygrafię wykonuje się też w sytuacji, gdy wyniki EKG są kiepskie. Lekarz może ją zlecić w przypadku podejrzenia zatorowości płuc u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Podstawowe przeciwwskazania do wykonania badania to duża podatność pacjenta na promieniowanie. Dlatego nie jest ono odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak przygotować się do badania scyntygraficznego serca?
Na badanie należy przyjść na czczo. Jeśli wykonuje się je po południu, nie wolno spożywać posiłków na około 3 godziny przed jego wykonaniem. Przez 24 godziny nie można palić papierosów, a także pić kawy, herbaty czy alkoholu.
Lekarz musi wiedzieć, jakie lekarstwa zażywa pacjent i jakie są jego ewentualne problemy zdrowotne.
Scyntygrafia serca – ile trwa badanie?
Scyntygrafia serca wykonywana jest przy pomocy gammakamery. Przeprowadza się ją w dwóch etapach, a całość trwa dwa dni. Pierwszym etap zwany wysiłkowym obejmuje wykonanie próby wysiłkowej na bieżni lub rowerku stacjonarnym. Pacjent dostaje w tym przypadku substancję promieniotwórczą, a lekarz odczytuje wynik. Drugi etap to etap spoczynkowy. Wykonuje się go często następnego dnia, a czasem jeszcze później.
Scyntygrafia wygląda w następujący sposób:
- Pacjent musi zdjąć wszystkie przedmioty metalowe – pasek, biżuterię, klucze itd.
- Nie trzeba się rozbierać – można mieć na sobie ubranie, ale bez elementów metalowych.
- Kolejnym krokiem jest położenie się na plecach.
- Pacjentowi podaje się dożylnie radioizotop przez wenflon.
- Ewentualne złe samopoczucie trzeba zgłosić niezwłocznie lekarzowi.
- Specjalista odczytuje wynik z gammakamery.
Ile trwa badanie scyntygrafii mięśnia sercowego? Zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Po jego wykonaniu pacjent powinien wypić litr płynu np. wody w celu wypłukania z organizmu substancji promieniotwórczej.
Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego
Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego to badanie podstawowe w radioizotopowej diagnostyce kardiologicznej. Wykonuje się je z użyciem techniki SPECT. Pacjent otrzymuje w tym przypadku związki izonitrylowe.
Celem badania jest ocena ukrwienia lewej komory serca – w spoczynku i podczas wysiłku. Pacjentowi podaje się substancję, która osadza się w lewej komorze serca. Jednak w miejscu zmienionym chorobowo jej ilość jest mniejsza.
Najpierw preparat podaje się w czasie wysiłku fizycznego lub w momencie pojawienia się bólu. Potem następuje badanie w czasie spoczynku. Jeśli wynik w pierwszym etapie był prawidłowy, nie trzeba jednak wykonywać etapu drugiego.
Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego pozwala na identyfikację miejsc niedokrwienia.
Scyntygrafia serca a skutki uboczne
Samo badanie jest nieinwazyjne. Wykorzystuje niewielką ilość promieniowania jonizującego. Można je wykonywać wiele razy i to bez względu na wiek. Ewentualne skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko. Scyntygrafii nie należy wykonywać jedynie u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Przez kilka dni po badaniu należy unikać kontaktu z dziećmi poniżej 16. roku życia i kobietami ciężarnymi.
Nieprawidłowy wynik scyntygrafii mięśnia sercowego
Z wynikiem badania scyntygraficznego powinien zapoznać się kardiolog. Dobrze, gdy zna historię choroby pacjenta, bo to może ułatwić postawienie ostatecznej diagnozy.
Przy pomocy komputera można ocenić stopień ukrwienia serca, a także zwizualizować rekonstrukcje 3D. Analiza obrazów nie jest prosta, ale nieprawidłowy wynik badania nie musi od razu oznaczać choroby.
Ile kosztuje scyntygrafia serca? Jaka jest cena?
Badanie wykonuje się w pracowni medycyny nuklearnej. Można je zrobić w ramach NFZ lub prywatnie. W drugim przypadku jest to koszt od 1200 do 1500 złotych.
Najważniejsze informacje:
- Scyntygrafia serca jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce choroby wieńcowej. Pacjentowi w czasie badania podawana jest specjalna substancja chemiczna, która osadza się ona w okolicach prawidłowo ukrwionego serca. Jeśli ma miejsce jego niedokrwienie, substancja zbiera się znacznie gorzej.
- Scyntygrafię serca można za darmo wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mając odpowiednie skierowanie. Prywatnie kosztuje to około 1500 złotych.
- Mimo użycia środka promieniotwórczego, badanie jest bezpieczne. Można je wykonywać wiele razy i to bez względu na wiek. Nie jest zalecane jedynie w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Kiedy warto wykonać badanie scyntygraficzne serca?
- Badanie to należy przeprowadzić u osób, u których jest podejrzenie choroby niedokrwiennej serca. Wskazaniami do jego wykonania są np. kiepskie wyniki EKG.
- Ile kosztuje scyntygrafia mięśnia sercowego?
- Mając skierowanie od lekarza specjalisty, badanie wykonać można za darmo w ramach NFZ. Prywatnie kosztuje do 1500 złotych (cena obejmuje badanie w stanie spoczynku i tzw. próbę wysiłkową).
- Czy są jakieś przeciwwskazania do scyntygrafii serca?
- W zasadzie badanie nie jest wykonywane jedynie u kobiet w ciąży i karmiących dzieci piersią.
- Jak należy przygotować się do badania scyntygraficznego?
- Na 24 godziny przed badaniem nie można pić kawy, herbaty i alkoholu. Należy przyjść na nie na czczo. W przypadku scyntygrafii wykonywanej po południu nie można jeść na minimum 3 godziny przed badaniem.