Posiew moczu to badanie, które sprawdza obecność bakterii, drożdży lub innych mikroorganizmów w moczu. Badanie to pomaga zidentyfikować rodzaj mikroorganizmu, który powoduje infekcję. U zdrowych osób mocz jako płyn biologiczny jest sterylny. Jednak pod wpływem różnych czynników łatwo może ulec zanieczyszczeniu chorobotwórczą mikroflorą.
Przyczynami tworzenia się kultur szkodliwych bakterii mogą stać się przyjmowanie antybiotyków, infekcja drobnoustrojami pochwy, cewki moczowej i krocza, zapalenie dróg moczowych oraz różne dysfunkcje w układzie hormonalnym.
Co to jest posiew moczu?
Posiew moczu to badanie, które jest przeprowadzane przez lekarzy dość często w przypadku kiedy:
- istnieje podejrzenie zapalenia układu moczowego
- konieczne jest sprawdzenie skuteczności leczenia przeciwbakteryjnego
- w czasie ciąży u kobiet.
Dzięki temu testowi lekarze mogą dowiedzieć się o obecności mikroorganizmów i ich liczbie w moczu. Aby wyniki analizy były dokładne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie si i prawidłowe pobranie materiału.
Posiew moczu – wskazania do badania
Posiew moczu, czyli badanie mikrobiologiczne pozwala z dużą wiarygodnością określić skład jakościowy i ilościowy flory bakteryjnej. Dlatego ta analiza jest szeroko stosowana w praktyce medycznej i jest obowiązkowo przypisana dla:
- kobiet w ciąży
- pacjentów z infekcjami układu moczowo-płciowego
- pacjentów z AIDS, cukrzycą oraz z różnymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej
Wśród specyficznych objawów wskazujących na posiew moczu na obecność mikroflory są ból w podbrzuszu, bolesne lub częste oddawanie moczu. U niemowląt infekcje dróg moczowych mogą objawiać się drażliwością, nieuzasadnionym spadkiem apetytu, a nawet wzrostem temperatury ciała.
Posiew moczu jako badanie jest często zlecany jako kontrolny w celu potwierdzenia rozpoznania nietypowych objawów i monitorowania skuteczności przepisanej terapii, a także określenia oporności flory bakteryjnej na główne i rozszerzone spektrum antybiotyków. Analiza jest włączona do ogólnego programu przygotowania pacjentów przed różnymi interwencjami chirurgicznymi (przeszczep nerki, resekcja prostaty itp.) i jest przepisywana dzieciom w celu potwierdzenia rozpoznania refluksu pęcherzowo-moczowodowego.
Przygotowanie na posiew moczu – jaki pojemnik?
Podczas pobierania materiału biologicznego niezwykle ważne jest zapewnienie jego czystości bakteriologicznej. Jaki pojemnik na posiew moczu? Mocz pobiera się do jednorazowego sterylnego pojemnika, który należy wcześniej zakupić w aptece lub laboratorium. Przed pobraniem pacjent powinien starannie wykonywać zabiegi higieny osobistej w okolicy narządów płciowych. Kobiety i dziewczęta, które w czasie badania mają miesiączkę lub inne upławy, powinny używać tamponu.
W przeddzień badania zaleca się nie pić napojów alkoholowych i spożywać wypieków drożdżowych oraz powstrzymać się od przyjmowania leków.
Jak pobiera się mocz na posiew moczu?
Do analizy wykorzystuje się tylko średni poranny mocz, to znaczy pierwsza porcja płynu biologicznego, która wypływa w ciągu pierwszych dwóch sekund, nie jest zbierana. Do badania pobiera się kolejny mocz w ilości około 50 ml.
U dzieci dopuszcza się pobieranie moczu o innych porach dnia, a także użycie cewnika lub nakłucia z pęcherza.
Pobrany materiał dostarczany jest do laboratorium w ciągu 1-2 godzin. Jeśli nie jest to możliwe, pojemnik można pozostawić na krótko w lodówce, ale należy go dostarczyć do badania w ciągu 6 godzin.
Posiew moczu – norma i odchylenie od wyniku
Analityczną ocenę podaje się po 48 godzinach inkubacji. Ważne jest, aby dane laboratoryjne były interpretowane przez lekarza prowadzącego.
Interpretacja wyników:
- Próg stężenia drobnoustrojów poniżej 1000 CFU/ml określa się jako ujemny,gdyż nie obserwuje się wzrostu drobnoustrojów.
- Jeżeli liczba bakterii wynosi ponad 100 000 CFU / ml wynik jest dodatni, gdyż formy mikrobiologiczne są obecne w moczu i mogą być patogenami.
- Stężenie mikroorganizmów mieści się w przedziale od 103 do 105, co wskazuje na różne objawy kliniczne i jest interpretowane w zależności od stanu pacjenta i wywiadu ogólnego.
U sporego odsetka badanych wykrywa się więcej niż jeden rodzaj bakterii. Jeśli ich liczba jest większa niż 3, a stężenie jest takie samo, oznacza to mieszaną florę i dalsza identyfikacja nie jest przeprowadzana.
W jakich przypadkach możliwy jest zafałszowany wynik posiewu?
Nie zaleca się wykonywania testu wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji hormonalnej i antybiotykoterapii. W takich przypadkach prawdopodobieństwo zafałszowanego wyniku badania jest wysokie. Nieprawidłowy wynik można również uzyskać, jeśli naruszona zostanie czystość materiału biologicznego, lub jeśli próbka została dostarczona do laboratorium później niż 6 godzin po pobraniu i przechowywana w temperaturze powyżej +15 ˚С.
Najważniejsze informacje:
- Badanie ogólne moczu to jedno z najbardziej powszechnych badań, które wykonuje się w laboratorium. Badanie to jest wskazane przy diagnozowaniu chorób układu moczowego.
- Próbkę moczu do badania oddaje się w sterylnym, specjalnym pojemniku.
- Badanie próbki moczu skupia się na sprawdzeniu właściwości fizycznych i chemicznych moczu. Analizowane są m.in. barwa, przejrzystość, ciężar właściwy i skład moczu.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest posiew moczu?
- Jest to test laboratoryjny sprawdzający obecność bakterii, drożdży lub innych mikroorganizmów w moczu. badanie to pomaga zidentyfikować rodzaj mikroorganizmu, który powoduje infekcję.
Jak należy przygotować się do posiewu moczu?
:Nie sikamy przez co najmniej godzinę przed oddaniem próbki moczu. Próbkę moczu pobieramy samego rana.