Dehydrogenaza mleczanowa LDH
Badania

Dehydrogenaza mleczanowa LDH

Dehydrogenaza mleczanowa LDH to enzym, którego badanie przeprowadza się z krwi. Dehydrogenaza mleczanowa LDH może wzrastać w przypadku licznych problemów zdrowotnych, takich jak anemia, zawał serca lub schorzenia wątroby.

Czym jest Dehydrogenaza mleczanowa LDH?

Co to jest dehydrogenaza mleczanowa? Dehydrogenaza mleczanowa LDH to enzym wewnątrzkomórkowy, który znajduje się w wielu narządach i układach w organizmie człowieka. LDH bierze udział w wytwarzaniu energii w komórkach i umożliwia przemianę węglowodanów i aminokwasów. Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33) dzieli się na następujące izoenzymy:

  • LDH1 – komórki mięśnia sercowego,
  • LDH2 – serce, mózg, erytrocyty,
  • LDH3 – mózg, nerki, leukocyty,
  • LDH4 – wątroba, mięśnie,
  • LDH5 – mięśnie, wątroba.

LDH podwyższone może świadczyć o uszkodzeniu tkanek w poszczególnych narządach oraz układach w ciele człowieka. Dlatego dzięki wykonaniu badania możliwe jest ustalenie stopnia uszkodzenia oraz rodzaju uszkodzonego narządu.

Norma LDH

Dehydrogenaza mleczanowa LDH nie ma jednolitych norm dla wszystkich grup badanych pacjentów. Za normę u osób dorosłych przyjmuje się stężenie na poziomie 120-230 U/l. Jednak wartości referencyjne dla badania LDH mogą się różnić w zależności od wybranego laboratorium. Normy LDH różnią się także w przypadku dzieci i młodzieży.

Podwyższenie poziomu LDH może nastąpić na skutek stosowania niektórych leków, a także spożywania alkoholu oraz przyjmowania narkotyków. Wpływ na wynik badania LDH może mieć również aktywność fizyczna. Dehydrogenaza mleczanowa LDH może fizjologiczne rosnąć w ciąży, zwłaszcza w jej ostatnich miesiącach. Wynik badania LDH każdorazowo powinien być analizowany przez lekarza, niezależnie od jego wysokości. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie LDH

Dehydrogenaza mleczanowa LDH badana jest z próbki krwi. Podwyższony poziom LDH może świadczyć o uszkodzeniu tkanek. Badanie wykonywane jest najczęściej w następujących sytuacjach:

  • wykrywanie ewentualnego uszkodzenia tkanek,
  • podejrzenie anemii hemolitycznej,
  • kontrolowanie chorób nowotworowych.

LDH można oznaczyć nie tylko we krwi, ale także w innych płynach pozaustrojowych. Wśród nich wskazuje się następujące:

  • płyn mózgowo-rdzeniowy,
  • płyn opłucnowy, osierdziowy lub otrzewnowy.

Kiedy wykonać badanie? Badanie LDH wykonywane jest również w celu oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, takich jak nowotwory jąder, chłoniaki, białaczki, czerniaki, a także guzy zarodkowe. Im wyższy poziom LDH, tym bardziej zaawansowana jest choroba. Wzrost poziomu LDH może świadczyć również o nawrocie nowotworu. LDH nowotwory każdorazowo powinno być analizowane przez lekarza.

O czym świadczy wysokie LDH?

Podwyższony poziom LDH może świadczyć przede wszystkim o uszkodzeniu tkanek, ale także występować przy niedokrwistości oraz niedoborze witaminy B2 i kwasu foliowego. Dehydrogenaza mleczanowa LDH może wzrastać szczególnie przy uszkodzeniu mięśnia sercowego, nerek, wątroby, mięśni szkieletowych, wątroby, płuc, a także czerwonych krwinek oraz skóry.

W przypadku podwyższonego poziomu LDH można podejrzewać wystąpienie schorzeń wątroby, nerek, trzustki, a także udarów oraz zatorów. Badanie LDH zazwyczaj wykonuje się w zestawie z innymi badaniami krwi, co zwiększa szansę na postawienie rzetelnej diagnozy przez lekarza.

Co oznacza niskie LDH?

LDH niskie również może oznaczać występowanie problemów zdrowotnych, jednak nie jest tak groźne, jak podwyższenie wyniku. Obniżenie poziomu LDH może występować u pacjentów przyjmujących witaminę C, a także u osób z rzadkimi mutacjami genetycznymi. Natomiast niski poziom LDH w badaniu płynów z jam ciała może świadczyć o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym.

LDH u dzieci

Dehydrogenaza mleczanowa LDH może być oznaczana również u dzieci, a normy tego enzymu są inne niż w przypadku osób dorosłych. Podwyższone LDH może sugerować schorzenia różnych narządów oraz układów, a także chorobę nowotworową. Podwyższone LDH stan zapalny również jest możliwe, dlatego wymaga rozszerzonej diagnostyki.

Cena badania LDH

Dehydrogenaza mleczanowa LDH to badanie, które można wykonać w ramach NFZ po uzyskaniu stosownego skierowania. Można je również zrealizować prywatnie, a jego koszt w tym przypadku wynosi ok. 25 zł. Przy badaniu LDH często oznacza się również kinazę fosfokreatynową, a także aminotransferazę asparaginianową.

Najważniejsze informacje:

  • Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) to enzym występujący w komórkach różnych tkanek organizmu, zwłaszcza w mięśniach, sercu, wątrobie, nerkach oraz krwinkach czerwonych.
  • Jego głównym zadaniem jest uczestniczenie w przemianach metabolicznych, w których zachodzi przekształcanie substancji chemicznych, w tym przekształcanie kwasu mlekowego (laktatu) w pirukonat.
  • Badanie poziomu LDH w surowicy krwi jest stosowane w diagnostyce medycznej. Wzrost poziomu LDH może wskazywać na uszkodzenia tkanek, takie jak uszkodzenia mięśni, wątroby, serca czy innych narządów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co oznacza wysoki poziom LDH?
Wysoki poziom LDH może wskazywać na uszkodzenia tkanek, takie jak mięśnie, serce, wątroba czy inne narządy. Może być związany z różnymi stanami, takimi jak infekcje, urazy, choroby serca, nowotwory czy uszkodzenia wątroby.
Jaki wynik LDH jest niepokojący?
Wynik LDH powyżej normy może być niepokojący i sugerować problemy zdrowotne. Jednak wartości odniesienia różnią się w zależności od laboratorium i wieku pacjenta.
Czy LDH to marker nowotworowy?
Tak, LDH może być markerem pomocnym w diagnostyce nowotworów, ale nie jest to specyficzny marker tylko dla nowotworów. Wysoki poziom LDH może występować w różnych chorobach, w tym także w nowotworach.
O czym mówi wynik LDH?
Wynik LDH informuje o poziomie dehydrogenazy mleczanowej we krwi. Wzrost lub spadek poziomu LDH może sugerować obecność lub zmiany w tkankach oraz stan zdrowia organizmu.