Cystografia mikcyjna zwana także cystofluorografią to nowoczesna metoda badania narządów dolnego odcinka dróg moczowych. Badanie odbywa się na specjalnym sprzęcie i trwa około godzinę. Cystografia mikcyjna może być wykonywane w znieczuleniu szczególnie w przypadku dla dzieci.
Cystografia mikcyjna to metoda badania rentgenowskiego pęcherza moczowego. Technika ta pozwala na badanie cech anatomicznych narządu, wykrywanie guzów i innych zmian, kamieni, a także nabytych i wrodzonych zmian w ścianach błony śluzowej. Badanie odbywa się z użyciem środków kontrastowych w stanie ciekłym i gazowym.
Cystografia mykcyjna – przesłanki do badania
Cystografia mikcyjna jest badaniem zlecanym szczególnie w stanach:
- przedłużającego się stanu zaburzenia cyklów wypróżnień pęcherza
- stałego dyskomfortu w dolnej części pleców cystografia mikcyjna u niemowlaka pozwala określić przyczynę i etap rozwoju patologii na wczesnym etapie
- badanie to jest niezbędne w diagnostyce odmiedniczkowego zapalenia nerek refluksu pęcherzowo-moczowodowego, nowotworów zlokalizowanych w narządach kanału moczowego.
Cestografia mikcyjna – obszar badania
Cystografia mikcyjna to metoda, którą bada się pęcherz moczowy, gruczoł krokowy, kanały cewki moczowej. Na podstawie wyników cystografii mikcyjnej określa się zwyrodnienia takie jak zwężenie jelit, cewki moczowej, uwypuklenie ścian dróg wylotowych tzw. uchyłki, rozwój stanu zapalnego, zarzucanie moczu.
Cestografia mikcyjna – jak przebiega badanie?
Cystografia otwiera dodatkowe możliwości badania pęcherza moczowego i wyboru odpowiedniej taktyki leczenia. Konkretny rodzaj badania wskazuje lekarz na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem oraz laboratoryjnych wyników diagnostycznych.
W cystografii podstawowej kontrast jest wstrzykiwany bezpośrednio przez cewkę moczową za pomocą cewnika. Rozbudowany rodzaj badania polega na wprowadzeniu kompozycji nieprzepuszczającej promieniowania przez żyłę.
Podczas oddawania moczu wykonuje się cystografię mikcji w celu wykrycia refluksu pęcherzowo-moczowodowego. Rodzajem techniki badawczej jest także pneumocystografia, która polega na wprowadzeniu specjalnego gazu kontrastującego do pęcherza.
Fotografowanie tą metodą polega na utrwaleniu pracy pęcherza w stanie przed oddaniem moczu oraz w trakcie oddawania moczu, czyli mikcji. Mikcja w medycynie zawodowej jest aktem oddawania moczu.
Cystografia mikcyjna – przebieg badania
Cewka moczowa u kobiet jest krótsza i szersza niż u mężczyzn przez o jest łatwiejsza i mniej inwazyjna. Cystografia mikcyjna u mężczyzn obarczona jest nieprzyjemnym odczuciem, chociaż wstępne znieczulenie całkowicie powinno rozwiązać ten problem.
Przygotowanie, które trwa 2-6 dni, w zależności od stanu osoby. W trakcie przygotowania należy wykluczyć z diety pokarmy, które mogą powodować wymianę gazową.
Wieczorem przed badaniem i rano w przeddzień cystouretrografii mikcyjnej pacjentowi wykonuje się lewatywę.Do kanału moczowego wprowadza się cewnik i powoli wprowadza się zawiesinę kontrastu.
Pierwszy etap badania jest prosty, półboczny, boczny. Drugim końcowym etapem badania jest ułożenie na boku w trakcie opróżniania pęcherza. Na tym etapie pacjent układany jest na prawym boku, ale może być wymagane badanie w pozycji prawy i lewy bok.
Cystografia mikcyjna powikłania i komplikacje
Cystografia jest bezpieczna dla zdrowia pacjenta. Ryzyko powikłań w trakcie lub po zabiegu jest minimalne. Istnieje możliwość procesu infekcyjno-zapalnego z powodu cewnikowania, gdyż kontrast podaje się za pomocą elastycznego cewnika.
W razie potrzeby po zabiegu lekarz przepisuje leki zapobiegające powikłaniom infekcyjnym. U starszych mężczyzn ze współistniejącymi chorobami prostaty możliwe jest przejściowe zatrzymanie moczu po badaniu.
Zdarza się także, że niektórzy pacjenci mają nadwrażliwość na środki kontrastowe. Jeśli pacjent ma alergię na kontrast, powinien wcześniej poinformować o tym diagnostę. Przed zabiegiem wykonywana jest próba alergiczna.
Najważniejsze informacje:
- Cystografia mikcyjna to inwazyjne badanie radiologiczne pęcherza moczowego.
- Cystouretografia to badanie wykorzystywane w diagnozowaniu wad wrodzonych, uchyłków, złogów, urazów i guzów.
- W czasie tego badania, po podaniu przez cewnik środka cieniującego, wykonuje się szereg zdjęć RTG.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co może pokazać cystogram?
- Za pomocą tego badania można ocenić kształt, rozmiar i położenie pęcherza moczowego. Cystogram pozwala na postawienie trafnej diagnozy w niemal każdej chorobie tego narządu.
- Kiedy należy wykonać cystografię?
- Cystografia mikcji jest uważana za standard w diagnostyce refluksu pęcherzowo-moczowodowego. To badanie rentgenowskie narządów układu moczowego przeprowadza siępodczas oddawania moczu. Wykonanie zaleca się po upływie 2-6 tygodni po ustąpieniu infekcji dróg moczowych.
- Jak sikać po cystogramie?
- Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich codziennej rutyny. Należy wypić 8 lub więcej szklanek płynu w dniu cystogramu i następnego dnia unikając napojów zawierających kofeinę. Pomoże to przepłukać pęcherz i zapobiegnie infekcji.
- Czy zabieg jest bolesny? Czy cystografia mikcyjna jest bolesna?
- Nie, ale jest to badanie nieprzyjemne, zwłaszcza dla dzieci.
- Czy cewnik może uszkodzić pęcherz?
- Nie, obecnie stosowane są miękkie cewniki, które są również wstępnie nasmarowane sterylną wazeliną, co zapobiega urazom.
- Na czym polega cystografia mikcyjna?
- Cystografia mikcyjna to badanie obrazowe układu moczowego, które polega na wstrzyknięciu do pęcherza moczowego środka kontrastowego, a następnie wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich w czasie mikcji (oddawania moczu).
- Co to jest za badanie cystografia?
- Cystografia to badanie obrazowe układu moczowego, które pozwala na ocenę struktury i funkcjonowania pęcherza moczowego oraz dróg moczowych. Cystografia może być przeprowadzana na dwa sposoby: przez wprowadzenie środka kontrastowego do pęcherza moczowego (cystografia bezpośrednia) lub przez wprowadzenie środka kontrastowego do żyły (cystografia pośrednia).
- Jak wygląda Cystografia u dzieci?
- Cystografia u dzieci jest wykonywana w podobny sposób jak u dorosłych, ale wymaga specjalnej uwagi i podejścia do najmłodszych pacjentów. W zależności od wieku dziecka, w trakcie badania może być konieczne zastosowani znieczulenia ogólnego. Przed rozpoczęciem badania dziecko zostaje poproszone o opróżnienie pęcherza moczowego. Następnie lekarz wprowadza cewnik do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, co może być dla dziecka nieco nieprzyjemne lub bolesne. Po wprowadzeniu cewnika, do pęcherza moczowego jest wprowadzony środek kontrastowy.