Białko w moczu jest jednym ze wskaźników ogólnego badania moczu, które pozwala na dokładniejszą ocenę zdolności filtracyjnej nerek. Zwykle u osoby zdrowej białko nie jest wykrywane w moczu lub jego zawartość może być w ilości nieprzekraczającej normy , czyli 0,33 g / l. Stan, w którym białko pojawia się w moczu w stężeniach przekraczających normę, nazywamy białkomoczem.
Białko w moczu – przyczyny białkomoczu
Białko w moczu może występować w dwóch odmianach i może być:
- Fizjologiczne – można je zaobserwować podczas dużego wysiłku fizycznego, w czasie ciąży, nadmiernego spożycia białka z pożywieniem, hipotermii, sytuacji stresowych. Wskaźniki te nie wskazują procesów patologicznych, ale są wariantami normy.
- Patologiczny – wskazuje na procesy zapalne w nerkach.
Przez nerki przepływa zwykle około 120 litrów płynów dziennie. Przefiltrowana, oczyszczona woda jest wchłaniana z powrotem do krwiobiegu, białko i inne duże cząsteczki pozostają w naczyniach włosowatych. Szkodliwe substancje są wydalane z organizmu. Wraz z uszkodzeniem naczyń włosowatych nerek zmniejsza się zdolność filtracji.
Aby określić zaawansowanie białkomoczu, należy określić ilość białka wydalanego dziennie, na tej podstawie białko w moczu można podzielić na następujące typy:
- mikroalbuminuria – stężenie białka wynosi 30-300 mg/dobę
- łagodny stopień – 300 mg / dzień – 1 g / dzień
- ciężki stopień – więcej niż 1 g / dzień
Jak zbadać poziom białka w moczu?
Ilość białka w moczu określa się na podstawie analizy pojedynczej lub dziennej porcji. Do standardowego badania stosuje się poranną porcję moczu, w której określa się wszystkie standardowe parametry stanu fizykochemicznego cieczy i skład jej osadu komórkowego. Podstawowa diagnostyka pokazuje, ile białka zawiera pobrany materiał. Zwykle ta ilość jest mniejsza niż 0,033 g / l.
Jeśli w trakcie badania pojedynczej probki moczu lekarz zauważy odchylenie, oznacza to, że należy sprawdzić ilość białka w dziennej porcji. W tym celu cały mocz jest zbierany w ciągu 24 godzin, po czym pobierana jest próbka i wysyłana do laboratorium w celu analizy. Duża ilość białka w moczu podczas codziennej analizy wskazuje na patologię i wymaga dalszej diagnostyki.
Aby uzyskać dokładniejszy wynik, konieczne jest prawidłowe pobranie moczu do badań. Jak to zrobić:
- zbieraj mocz tylko rano
- przed pobraniem należy wykonać toaletę zewnętrznych narządów płciowych
- używaj tylko specjalnie zaprojektowanych pojemników.
- do laboratorium dostarczany jest tylko świeży mocz
- w celu określenia dziennego wydalania białka mocz przechowuje się w lodówce.
Białko w moczu – objawy
Wśród objawów wysoki poziom białka w moczu charakterystyczne jest:
- zatrzymywanie wody w organizmie
- opuchnięta i obrzęknięta twarz w okolicach oczu oraz obrzęk kończyn,
- zauważalny wzrost masy ciała.
Białko w moczu można zauważyć w domowych warunkach w czasie gdy na płynie pojawia się charakterystyczna piana. Pacjenci z białkomoczem najczęściej charakteryzują się także podwyższonym ciśnieniem krwi. W przypadku tych pacjentów występuje większe ryzyko chorób niedokrwiennych serca i nadciśnienia. W przypadku mężczyzn białko w moczu może sygnalizować problemy z nerkami, ale także z prostatą.
Białko w moczu – jak zredukować jego poziom?
Białko w moczu jest trudne do wyeliminowania, gdyż jego stężenie jest uzależnione jest od zaawansowania i od ilości schorzeń i dolegliwości. Białko w moczu determinuje diagnostykę lekarską, konieczność dodatkowych badań, a także szczegółowy wywiad medyczny.
Białko w moczu najskuteczniej i najszybciej eliminuje się w przypadku, kiedy u pacjenta potwierdzi się infekcję układu moczowego. Odpowiednie leki i wdrożenie właściwej diety rozwiązują problem i białko w moczu wraca do normy.
Białkomocz w ciąży
W przypadku ciężarnej kobiety białko może pojawić się w większych ilościach niż u innych zdrowych osób. Normą dla ciężarnych jest nawet 300 mg na dobę.
Zalecana jest jednak ostrożność w przypadku ciężarnych, gdyż podwyższony stan białka może być pokłosiem poważnych chorób nerek, zatrucia ciążowego i infekcji dróg moczowych. Nie tylko u kobiet w ciąży, podwyższony poziom białka w moczu może być związany także z infekcjami pochwy i nadmiernymi upławami.
Białko w moczu u dziecka
Poziom białka w moczu dziecka powinno być badane w ramach profilaktyki co dwa lata. Badanie jest wskazane także, gdy pojawiają się następujące objawy:
- silna gorączka
- mocz stał się mętny, pieni się i zmienił zapach
- skąpomocz u dziecka
- bóle brzucha u dziecka
Białkomocz u dzieci może być powiązany z chorobami nerek lub być spowodowany nadmiernym obciążeniem tych narządów lub infekcji dróg moczowych.
Najważniejsze informacje:
- Białko w moczu jest jednym ze wskaźników ogólnego badania moczu, które pozwala na dokładniejszą ocenę zdolności filtracyjnej nerek.
- Zwykle u osoby zdrowej białko nie jest wykrywane w moczu lub jego zawartość może być w ilości nieprzekraczającej normy , czyli 0,33 g / l.
- Stan, w którym białko pojawia się w moczu w stężeniach przekraczających normę, nazywamy białkomoczem.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co oznacza zwiększone białku w moczu?
- Białkomocz może być oznaką takich chorób. Amyloidoza nerek to choroba, w której szkodliwe białka gromadzą się w narządach. Kłębuszkowe zapalenie nerek jest przewlekłą chorobą zapalną. Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja nerek.
- Jaki poziom białka w moczu jest niebezpieczny?
- Łagodny stopień - 300 mg / dzień, ciężki stopień więcej niż 1 g / dzień
- Czego nie można jeść, aby w moczu nie było białka?
- Pokarmy wysokobiałkowe, które należy całkowicie wyeliminować lub poważnie ograniczyć, obejmują:
mięso i podroby, kiełbasy, parówki, bakalie, ryby i owoce morza, jajka. - Czy białko w moczu jest groźne?
- W normalnych warunkach, białko w moczu nie powinno być obecne lub jego stężenie powinno być bardzo niskie. Wysokie poziomy białka w moczu mogą być objawem choroby nerek lub innego stanu zdrowotnego i w takim przypadku mogą być groźne dla zdrowia.
- Co jest powodem białka w moczu?
- Jedną z najczęstszych przyczyn jest uszkodzenie nerek, które powoduje wyciek białek z krwi do moczu. To może być spowodowane różnymi chorobami nerek, takimi jak zapalenie kłębuszków nerkowych, nefropatia białkowa, choroba Alporta, czy też cukrzyca.
- Jakie są objawy białko w moczu?
- W wielu przypadkach białko w moczu nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywane tylko podczas badania moczu. Jednakże, w niektórych przypadkach, obecność białka w moczu może być związana z obrzękami stawów, problemem z oddawaniem moczu, bólem nerek, osłabieniem i uczuciem zmęczenia oraz nadciśnieniom tętniczym.
- Co oznacza białko w moczu 30 mg?
- Obecność białka w moczu wynosząca 30 mg/dL oznacza, że w jednym decylitrze (100 ml) moczu znajduje się 30 miligramów białka. Jest to niewielka ilość białka i w większości przypadków nie stanowi to powodu do niepokoju.