Badanie DHEA i DHEA-S04
Badania

Badanie DHEA i DHEA-S04

Badanie DHEA i DHEA-S04 jest częścią morfologii. Wśród hormonów, które wpływają na produkcję testosteronu oraz estrogenów, można wskazać DHEA oraz DHEA-SO4. Zaburzenia w wydzielaniu tych hormonów mogą prowadzić do nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem żeńskiego i męskiego układ rozrodczego. Może to być na przykład nadmierny rozwój cech męskich u kobiet lub zbyt szybkie dojrzewanie u mężczyzn. Dlatego w niektórych sytuacjach konieczne jest badanie DHEA.

Czym są hormony DHEA?

Hormon DHEA oraz powstający z niego DHEA-SO4 są wytwarzane w nadnerczach. Ich najwyższe stężenia odnotowuje się u człowieka pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Natomiast ich poziom spada wraz z wiekiem i u osób w wieku od 70 do 80 lat jest to jedynie 10-20% stężenia, które istnieje u osób młodych. Hormony DHEA oraz DHEA-S odgrywają niezwykle istotną rolę w produkcji hormonów płciowych, którymi są estrogeny oraz testosteron.

Hormony płciowe mają niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zapewniają mu sprawne działanie i odczuwanie energii na odpowiednim poziomie. Ponadto hormony płciowe wpływają na kondycję fizyczną i intelektualną, a także seksualną. Optymalny poziom hormonów płciowych we krwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz zmniejsza ryzyko występowania różnych schorzeń, na przykład chorób układu sercowo-naczyniowego.

Hormony płciowe odgrywają znaczącą rolę w opóźnianiu procesów starzenia, a także utrzymywaniu kondycji psychicznej na odpowiednim poziomie, ponieważ zmniejszają podatność na stres. Jednak zdarzają się sytuacje, w których stężenie hormonów płciowych w organizmie człowieka jest zaburzone. Warto wtedy wykonać badanie DHEA oraz skonsultować się z lekarzem, który określi istotę problemów.

Badanie DHEA i DHEA-S04- wskazania

Poziom hormonów DHEA i DHEA-S zmniejsza się w organizmie człowieka wraz z wiekiem. Jednak zmniejszone lub zwiększone stężenie hormonów może wynikać również z pewnych nieprawidłowości, na przykład różnych schorzeń. Zalecane jest badanie DHEA, dzięki któremu możliwe będzie określenie prawidłowości funkcjonowania nadnerczy, a także jajników oraz jąder. DHEA-S podwyższony objawy mogą być dość zróżnicowane. Mogą one świadczyć o występowaniu następujących schorzeń:

  • przerost kory nadnerczy,
  • guzy kory nadnerczy,
  • nowotwory nadnerczy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • brak miesiączki,
  • niepłodność,
  • występowanie obojnaczych narządów płciowych.
Przedwczesne dojrzewanie

Podwyższone DHEA – co oznacza za wysokie?

Podwyższone DHEAS badanie może świadczyć również o przedwczesnym dojrzewaniu dziewcząt i chłopców oraz wirylizacji u dziewczynek. Przedwczesne dojrzewanie dziewcząt najczęściej objawia się poprzez powiększanie się gruczołów piersiowych przed 8 rokiem życia.

Przedwczesnym dojrzewaniu chłopców najczęściej świadczy występowanie przed 9 rokiem życia takich objawów jak: owłosienie łonowe, niższy głos oraz powiększenie prącia. DHEA-SO4 a trądzik to kwestia, która również zastanawia wielu pacjentów. Stwierdza się, że podwyższony poziom DHEA może powodować występowanie problemów z trądzikiem.

Badanie DHEA i DHEA-S04 – przebieg

Badanie DHEA i DHEA-S04 wykonywane jest z krwi pacjenta, dlatego niezbędne jest pobranie próbki. Osoba stawiająca się na badanie nie musi być na czczo, jednak zaleca się wykonanie go rano, z uwagi na najwyższą aktywność DHEA w tym czasie. Jednak stężenia hormonów utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie przez całą dobę. Badanie DHEA bardzo często wykonywane jest w komplecie z innych badaniami, szczególnie badaniami hormonów. Wśród nich można wymienić następujące:

  • estrogeny,
  • testosteron,
  • prolaktyna,
  • gonadotropina,
  • hormon luteinizujący.

Stężenie hormonu DHEA może być prawidłowe, jednak nie świadczy to o braku problemów zdrowotnych. Prawidłowy poziom tego hormonu odnotowuje się między innymi w zespole policystycznych jajników.

Badanie DHEA i DHEA-S04 – normy

Wartości referencyjne dla badania DHEA są zróżnicowane i zależą od wieku oraz płci pacjenta. Mogą się również różnić w zależności od wybranego laboratorium. Poziom DHEA w przypadku obu płci powinien być taki sam i wynosić od 7 do 31 nmol/l (200-900 ng/dl). Natomiast DHEA-S normy najczęściej kształtują się następująco:

  • 2-10 μmol/l (75 – 370 μg/dl) dla kobiet,
  • 3-12 μmol/l (110 – 470 μg/dl) dla mężczyzn.

Obniżone DHEA – co oznacza za niskie?

Zmniejszony poziom hormonów DHEA oraz DHEA-S we krwi może świadczyć o występowaniu pewnych problemów zdrowotnych. Wśród nich można wymienić przede wszystkim nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy, a także ich infekcje bakteryjne, grzybicze oraz pasożytnicze. Obniżenie poziomu hormonów może występować również w przypadku niedoczynności przysadki mózgowej, niedoczynności tarczycy, a także różnych chorób autoimmunologicznych. Badanie DHEA może być obniżone także podczas długotrwałego stosowania środków antykoncepcyjnych oraz bycia narażonym na przewlekły stres.

Uzupełnienie braków DHEA

Obniżone badanie DHEA i DHEA-S04 można podwyższyć poprzez wdrożenie skutecznego leczenia farmakologicznego oraz uzupełnienie stężenia hormonów. Hormon DHEA najczęściej jest przyjmowany przez osoby w wieku powyżej 40 lat, ponieważ to właśnie w tym czasie jego stężenia najbardziej się obniżają. Dzięki przyjmowaniu hormonów możliwe jest dłuższe utrzymanie sprawności organizmu. Dodatkowo uzupełnianie DHEA może się wiązać z następującymi korzyściami dla zdrowia:

  • stabilizacja gospodarki hormonalnej,
  • łagodzenie objawów menopauzy i andropauzy,
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • łagodzenie objawów depresji,
  • poprawa libido i zwiększenie doznań seksualnych,
  • zwiększenie efektywności spalania tkanki tłuszczowej,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • poprawa gęstości kości,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • poprawa efektywności snu,
  • zwiększenie tolerancji glukozy i wrażliwości na insulinę.

Podawanie pacjentom hormonu DHEA pozytywnie wpływa także na opóźnienie procesów starzenia organizmu. Dotyczy to zarówno kondycji fizycznej, jak i sprawności psychicznej.

Badanie DHEA i DHEA-S04 – cena. Ile kosztuje?

Badanie DHEA i DHEA-S04 zależny jest od oferty konkretnego laboratorium oraz jego lokalizacji. DHEA badanie cena wynosi od 30 do 60 zł. Możliwe jest także wykonanie tego badania za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak w tym przypadku niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza specjalisty.

Najważniejsze informacje:

  • Badanie DHEA (dehydroepiandrosteronu) i DHEA-S04 (siarczanu dehydroepiandrosteronu) to testy laboratoryjne, które mierzą poziomy hormonów steroidowych w organizmie.
  • Badanie poziomu DHEA i DHEA-S04 może być przeprowadzane w celu diagnozy różnych schorzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność nadnerczy, zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzenia równowagi hormonalnej.
  • Samo badanie poziomu DHEA i DHEA-S04 nie stanowi diagnozy choroby. Wyniki tych badań są często analizowane w połączeniu z innymi czynnikami klinicznymi i badaniami dodatkowymi.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest za badanie DHEA?
Badanie DHEA - dehydroepiandrosteronu i DHEA-S04 - siarczanu dehydroepiandrosteronu to testy przeprowadzane w laboratorium, które mierzą poziomy hormonów steroidowych w organizmie.
Po co się bada DHEA-S?
DHEA-S jest produkowany głównie przez nadnercza, dlatego badanie poziomu DHEA-S może pomóc w ocenie funkcji tych gruczołów. Niedobór DHEA-S może wskazywać na niedoczynność nadnerczy, podczas gdy nadmiar DHEA-S może być związany z nadczynnością nadnerczy.
Kiedy badać DHEA-S?
Badanie DHEA-S może być użyteczne w diagnostyce PCOS, które charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi, nieregularnym owulacją i powiększeniem jajników. Podwyższony poziom DHEA-S jest często obserwowany u pacjentek z PCOS. Oprócz wskazanyhc przesłanek badanie stosuje się w diagnostyce i ocenie równowagi hormonalnej u pacjentów z objawami takimi jak zmęczenie, obniżone libido, zaburzenia nastroju czy problemy ze snem.
Jaki powinien być poziom DHEA?
W przypadku mężczyzn, przeciętne wartości dla poziomu DHEA wahają się od około 200 do 1000 mikrogramów na decylitr (μg/dL). U kobiet są one zazwyczaj niższe i wynoszą od około 70 do 800 μg/dL. Poziom DHEA może ulegać naturalnym zmianom wraz z wiekiem.